RU UA EN

Вхід в систему

Забули пароль? Реєстрація

 

Методика

Рівні методів поведінки

 

Вступ

 Загальне пояснення   методів поведінкилюдини 

 

Минулі роки в житті людини формують досвід стосунків із різними людьми з різних причин і з різних боків. При цьому ми часто помічаємо схожі форми поведінки в різних людей, оскільки людина здатна бачити природні властивості характерів, здатних на взаємодію людей, не надаючи цьому важливості, бо ця можливість доступна природно.  

Природні властивості характеру людини виявляються з першої миті самостійного вдиху повітря. Надалі від першої миті й продовжуючи з таким настроєм, ми дорослішаємо, застосовуючи певну методику поведінки. Ми себе поводимо автоматично, у формі певної тактики поведінки й можемо налаштовуватися на інші методи поведінки через обрані завдання. Інші методи поведінки не є природними. Це наслідування посильне під час надлишків ресурсів. Надалі виснажується, плутаючись у чужих ідеях, методах, ми повертаємося у свою природну форму тактичної поведінки.  

Кожну мить ми впливаємо щонайменше диханням, більше - розумінням і набагато більше усвідомленням. Свій вплив ми реалізовуємо певними методами особистої ясності й важливості.  

Дванадцять природних методик поведінки розподіляються на рівні щільності інформаційного сприйняття.

Розподіляються методи по вертикальній послідовності . Знизу - перший рівень, максимально детальний. Зверху - дванадцятий, з максимально узагальненою формою сприйняття інформації. Швидкість сприйняття залежить від узагальнення інформації, а якість - від деталей інформації. Тому кожна з дванадцяти тактик у чомусь поступається, а в чомусь перевершує відносно інших методів.

 

 

Виклад

 Певна відповідь з індивідуального запиту на людину народжену 1.01

Перший тактичний рівень 

1. Увага сконцентрована на поточних подіях, що відбуваються в навколишньому середовищі й на особистих стосунках із людьми.

2. При появі завдання намагаються відразу приступати до його реалізації. 3. Реагують за можливостями, які по-різному виявляються в обставинах.

4. Здатність реалізувати теорію на практиці дозволяє їм ефективно впливати на поточні процеси багатьох рішень.

5. У процесах самореалізації використовують усі альтернативні можливості, які доступні на даний момент.

6. Рядовий фахівець, який виконує вказівки зверхників.

7. Будь-які свої дії підтверджують фактами, стверджуючи ними себе і здатних на взаємодію.

8. Тілесні потреби головним чином переважують стосовно інших важливостей.

9. Посилена чутливість до подій навколишнього середовища і в стосунках із людьми вводить людей першого рівня в дуже тонкий, детальний спектр бачення й розуміння поточних подій.

10. Багаторазово повторюють свою ініціативу, змінюють методи й знову намагаються подолати непосильність, що виникла. Такими діями перевитрачають свої сили, й іноді кінцевий результат не виправдовує затрат.

11. Здатні сильно обмежувати себе багато в чому, навіть у дрібницях. Таким ставленням створюють надлишки, мінікапітали. Коли хтось робить запити на їхні капітали, то відстоювати їх вони неготові. Тому часто поступаються своїм капіталом наближеним, якщо вони виявляють максимально гнучку ініціативу.

12. За непосильності впливати в обставинах відчувають себе депресивно, через це намагаються сховатися від вогнищ роздратування хоча б на якийсь час.

13. Конкуруючи з кимось, вибухають, перегорають, втрачаючи силу впевненості, й застигають. А через емоційну надмірність слабшає твереза увага.

14. Упевнені в тому, що знають особисто й що закріплено їхньою практикою. Радячи комусь, рекомендують тільки те, що здатні зробити самі.

15. Їхня впевненість безмежна в тому, що їм відомо. Їхня твердість відсутня в невідомій інформації, території і в невизначених взаєминах.

16. Самореалізуючись у будь-яких подіях і стосунках, уникають ситуацій, у яких би вони виглядали в чомусь винними. Вони прагнуть виглядати невинним в очах здатних на взаємодію.

17. Починають справу з розуміння одного, що потрібно робити відразу, зараз, у даний момент. Також тримаються в товаристві когось безумовно одного, тих людей, із якими є щось спільне (в стосунках, матеріальних статках).

18. Піддають чуттєвому аналізу події навколишнього середовища, легко ставлять себе на місце здатних на взаємодію людей, при цьому здатні в точності розуміти чуттєве переживання здатних на взаємодію або навколишніх людей. Ці здатності розчиняють чуттєво людину в місці її перебування, а в товаристві спілкування зливається в моноліт.

19. Ресурси організму в нормі дозволяють відчувати себе завжди бадьорим як юна людина. Травна система перенавантажується найчастіше. Нерви натягнуті через удаваність, намарно перепалюють електрику й поживні речовини свого організму.

20. Особисту волю їм виявляти складно, але здатні виявляти величезну волю, що йде від здатних на взаємодію, через зобов'язання, відповідальність або вимушеність.

21. Етикет у стосунках має важливе значення, контрастно спостерігає за поточними правилами взаємин з людьми.

22. Здатні багато теорій реалізовувати на практиці. Зіставляючи завдання з можливостями, балансують і виконують.

23. Маючи мету, здатні створити умови необхідні для її реалізації, якщо для цього нічого немає, крім мети.

24. Вимушеність цього тактичного рівня полягає в обов'язково жадібному підході до будь-яких можливостях у взаєминах. До кожного додатку ресурсів ставляться як до єдиного шансу, якого потім можуть не зустріти. Якщо порушують цю вимушеність, то настає економічна депресія.

25. Успішність політики цього рівня структуруватися на тому, щоб бути відповідальним у будь-яких мінімумах.

26. Здатні одночасно до чогось ставитися - реалістично й грайливо, а також миттєво перемикаються в кожну зі сторін.

27. Сприймають у спілкуваннях конструктивні форми інформації, фільтруючи все зайве, відволікаючи.

28. Поводяться сердечно у міжособистісних стосунках із протилежною статтю, а також у дружбі.

29. Перший рівень інтелектуального зростання виявляється в таких формах поведінки:

А) Безмежне співчуття.

Ця властивість дозволяє людині через почуття розуміти всіх і все, але на детальному рівні. Їхнє співчуття не буває не задіяним, завжди хтось намагається корисливо скористатися таким ставленням. Якщо сспівчуваєш, то допомагай ще й справою.

Б ) Відповідальний простачок.

Велика проблема людей першого рівня полягає в тому, що вони дуже легковажно беруть на себе відповідальність у багатьох справах і ту відповідальність, яка з ними може бути ніяк не пов'язана. Процес реалізації, навішаної на них відповідальності, приводить їх до переоцінки зобов'язань у кращому випадку, а в гіршому - до виснаження сил і занурення в глибокі депресивні стани.

В) Самотній романтик.

Причиною самотності є незліченна кількість тем мрій, з яких мало що реалізовується, а навколишні можуть ставитися несерйозно, з іронією до простих цілей людей першого рівня. Відповідно вони про щось мріють на самоті.

Г ) Настирливий знавець.

Ця людина в разі, коли вона щось знає, перетворюється з чуттєвої особистості в вибуховий вулкан, не вникаючи в те, що відбувається навколо. Вона вивергає інформацію, яка збіглася хоч трохи з темою запиту навколишніх. І ця ініціатива настільки велика, що діалог перетворюється на монолог і виснажує всіх присутніх, якщо навколишні вчасно не розпорошаться або вчасно не переб'ють.

30. Тактичний закон першого рівня.

1.Твоє ставлення до навколишніх.

А) Налаштованість на взаємини й непередбачуваність обставин.

Б ) Рівновартий внесок у стосунки.

В) Доброзичливе ставлення до навколишніх спонукає їх ставитися також і до тебе.

2. Ставлення навколишніх до тебе.

А ) Твоє ставлення до навколишніх відбивається від них до тебе.

Б ) Навколишні завжди згодні, якщо ти створиш необхідні умови.

В) Навколишні віднімають, а не переймають. Тому пропустив, упустив, не шукай, далі йди, своє знайди!

3. Дзеркальні позиції .

А ) Не фантазуй, а взаємодій!

Б ) Застосування думки з боку.

В) Відображати те саме у стосунках із навколишніми.

4. Думати про стосунки.

А ) Зміцнює активність поточного розуміння та усвідомлення поводжень навколишніх.

Б ) Прораховуй причини, які підштовхують навколишніх на певні форми поведінки.

В) Планувати, створювати необхідні властивості для цільових стосунків.

Внесення параметрів

Дата народження:

Час народження:

Тип даних:

   


Рекомендовано


Популярно


Партнери